Veislynų pavadinimai arba fantasmagoriškas konkursas

VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

Gūdžią žiemos naktį bevartant visokio plauko virtualią informaciją apie šunis, teko suabejoti savo regėjimu. Atsivertus šunų veislynų sąrašą išvydau ko nematęs – fantasmagorinį kolektyvinės pasąmonės srautą, juodu ant balto surašytą google paieškos sistemai išmetus informaciją pagal raktinį žodį „veislynai“.

Dieve brangus, ar kas nors patyrėte tą patį?

Kai informacija iškrenta iš konteksto, o tiksliau, kai nesi su tuo artimai susipažinęs, gali pamanyti, kad didžioji dalis veislynų įkūrėjų dalyvauja kažkokiame slaptame fantasmagorinio pavadinimo kūrimo konkurse. Tie grandioziniai raidžių statiniai – tarsi civilizacijos nepaliesti požeminiai karalių miestai arba nežemiškų būtybių invazijos padariniai. Kai šie pavadinimai skamba šunų parodose, o ypač per garsiakalbius (nors ir sunku atskirti konkretų tekstą), skelbiant nugalėtojus, visa tai sudaro vos ne gladiatorių kovų įspūdį, kuomet kaitinamos žiūrovų aistros, tarsi nuo kovos rezultatų priklausytų vieno ar kito dalyvio gyvybė.

Tačiau pastarajame sakinyje visgi yra tiesos. Teko girdėti, jog kai kurie dalyviai sunkiai pripažįsta pralaimėjimus, lieja ašaras, kabinasi teisėjams į atlapus, įrodinėja savo teisumą ne tik teisėjams, bet ir konkurentams, žodžiu, draskosi kaip įmanydami vardan… O taip! Vardan to, kad savo mylimų augintinių palikuonis taip pat galėtų paženklinti fantastiškais SAVO sugalvotais pavadinimais.

Na, galbūt ir nėra ko kibti, kiekvieno individo fantazija dirba unikaliai, tačiau man visgi kyla klausimas, ką turėjo omenyje veislyno įkūrėjai, pavyzdžiui, pavadindami veislyną „Fantastiškos lianos“ arba „Uostinėtojas“. Sutikite, kyla asociacijų, ar ne?

Perskaičius pirmąjį pavadinimą taip ir iškyla džiunglių vaizdai ir tarsi iš senų multiplikacinių filmukų lianomis besileidžiančios beždžionės, Mauglis ir kiti veikėjai nugula pirmose gretose… Na, galbūt čia kalba šioks toks neišprusimas, bet tai kaip visa tai įsivaizduoti eiliniam žmogeliui? O galbūt tokiomis priemonėmis imamasi reklaminių triukų?… Na, tuomet prasti popieriai, aš jums pasakysiu…

Beje, minėtojo veislyno tinklalapis iš tiesų traukia akį dėl savo gyvumo, jis nėra miręs, kad kaip didžioji dalis tokių tinklalapių, kuriuos į mėnesį aplanko vienas su puse žmogaus, tad lai nesupyksta jo savininkai dėl papildomos, kad ir vietomis kandžios, reklamos. Šio veislyno tinklapyje, beje, labai aiškiai nupasakotas veislyno pavadinimo atsiradimas. Na bet būkim biedni, bet teisingi, reikia gi fantazijos turėt, kad šitaip…

Arba štai Vokiečių dogų veislynas “Nuo Gražučių”. Lyg ir aišku, kad tarmiškai nusakoma vietovė, turinti glaudų ryšį su pačiu veislynu, na, bet nori nenori, piktam, akis kompiuterio šviesa nušvitinusiam žmogui toks pavadinimas gali išsikreipti iki… pavyzdžiui, Nuograužučių, Nuogų rožučių, Nuogų Gražučių, Gražulių ir t.t. (gal kiek ir dėjau į šoną, bet šiuolaikinių informacijos technologijų sužalota sąmonė daro savo). Tačiau vėlgi svarbu paminėti, jog šio veislyno tinklalapis smarkiai išsiskiria iš visų kitų merdinčiųjų, šį kartą, dizainu.

Na o štai Maltos bišonų ir Jorkšyro terjerų veislynas pavadinimu “Raudonas kaspinas”. Tarsi ir nėr prie ko kibt, tarsi suprantama, jog omenyje turima raudonu kaspinu surišta šuns kailio sruoga, bet taip ir peršasi mintys apie AIDS ar mažų mažiausiai A. Zuokienės akciją „Nedelsk“, kad ir rožinę. Jei net nenumanai kaip tie Jorkšyro terjerai atrodo, taip ir kabinasi visokie pašaliniai užkrėstos vaizduotės vaisiai. Nors, turbūt dabar Lietuvoje Jorkšyro terjeras – būtinas atributas visaverčiam “rankinukų nešiotojui” (ši sąvoka susijusi su daugiau mažiau Lietuvoje paplitusiu vyro, nešiojančio savo moters rankinuką, sąvoka). Ir, kaip bebūtų keista, vaizdelis dažniausiai toks: rankinukas rankoj, šuo lankoj.

Visokių tų pavadinimų yra, nesuskirstysi į blogus ar gerus, na bet ,,Bohemijos Žibutė” nustelbia, ko gero, viską… Nežinau kokios turi būti tokio pavadinimo atsiradimo priežastys (nors ir aiškiausiai išdėstytos veislyno tinklapyje), na bet sutikite, stipru…

Fantasmagoriški pavadinimai

Fantasmagoriški pavadinimai

Sakytum, vienetai tokių, bet ne… oi ne… Yra jų, ir daug… Tokių, kuriuos perskaitęs sustingsti ir trumpam momentui užmiršti kur ir kas esi, ir iš kur kilęs. Žinoma, dalis jų turi lengvai suvokiamą prasmę, na bet sąskambiai ir vaizdiniai daro savo. Pateikiu dar nepaminėtų ir labiausiai dėmesį prikausčiusiųjų aštuntuką: ,,Olimpo Citadelė”, ,,Poseidonas“, ,,Spalvų Deivė”, ,,Turkio oazė”, ,,Kolibrio palikuonis”, ,,Gyvatės ašara”, ,,Žydrasis Sirijus”, ,,Rambyno žaltys”.

Ir visgi, kaip ten bebūtų, tai yra savotiška veisėjų terpė, kultūra, spalvingai puošianti Lietuvą ne tik laimėjimais, bet ir fantasmagoriškais pavadinimais. Įdomu susipažinti. Nuoširdžiai…

 

Ši informacija paremta realiais faktais. Netikit? – Pagooglinkit.

Pagarbiai Jūsų, Šuntautas Blogutis

zmogusirsuo.lt

Veislynų pavadinimai arba fantasmagoriškas konkursas, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share Button

Susiję straipsniai

Komentarai

 1. Inga 2012-12-07, 11:56 am #

  Pačiai teko neseniai kurti veislyno pavadinimą, patikėkit kai tiek paribojimų pradeda veikti ta neišpasakytoji aprašytoji fantazija, nes negali pavadinimas būti nelietuviškas, negali buti veisles ir salies pavadinimo, taip pat turi buti nepanasus i kitu saliu pavadinimus taigi tarptautiniai zodziai atkrenta… zodziu sunku sukurti kazka originalaus, skambaus ir teisingo bei priimtino viss ausim, o visu asociaciju neapmastysi, tarkim man buvo labai smagus pavadinimas, kurio taip ir nepanaudojau “BALTA VARNA” arba “KIAURAS LAUKAS” šizovi, originalus, bet atsisakiau minties del tokiu visokiu pasaliniu asociaciju, nes veisejas i pavadinima ziuri is savo varpines pagal savo augintinius ir savo gyvenimo buda ar siaip buda, o pasaliniai skaito ka tik nori
  Bukim biedni bet teisingi, taciau ta fantazija pasireiskai manau del galybes draudimu is LKD ir derinimusi su visu pasauliu (FCI)

 2. ” tad lai nesupyksta jo savininkai dėl papildomos, kad ir vietomis kandžios, reklamos. Šio veislyno tinklapyje, beje, labai aiškiai nupasakotas veislyno pavadinimo atsiradimas.”

  Jokiu būdu nesupyksiu už reklamą ;) . Smagu, jog patraukėme ir Jūsų akį :)
  O šiaip man dar buvo labai svarbu, kad pavadinimas būtų lengvai ištariamas ir suprantamas visame pasaulyje, tad raidės turėjo būti lotyniškos. Ir aš neapsirikau, mūsų išveisti šuniukai parduoti ir į Ameriką, Angliją ir į Norvegiją, Italiją ir į Ispaniją.
  Gaila, kad Lietuvoje angliški veislynų pavadinimai negalimi, būtina rinktis tik lietuvišką pavadinimą. Todėl mano pasirinkinktas variantas man pasirodė optimaliausias :)

 3. Ramunė 2012-12-12, 6:38 pm #

  Kai aš rinkausi pavadinimą, tai net fantazijos nereikėjo. Kažkaip savaime nepastebimai gimė tas veislyno pavadinimas – “Stabmeldys” – iš visos pasaulėžiūros ir gyvenimo budo, kartais netgi atrodo kad aš jo net nesugalvojau, o jis pats atėjo ir tapo tokia pat gyvenimo dalimi, kaip ir mūsų augintiniai. Kiekvieną kartą rašydama šį pavadinimą parodų registracijos lapuose ar sugalvodama šuniukams vardus tarsi vėl ir vėl per tą magišką žodį deklaruoju visiems ir kiekvienam, kas esu…

Leave a Reply